Меню
Меню
Elvira 13.08.2024

Докато светът се побърква по иновациите и новите технологии, и се стреми към устойчивост (каквото и да означава това!), бизнесите се опитват да създават нови продукти, за да изпреварят конкуренцията в своята индустрия. Транспортната индустрия е една от най-големите и днес всички водещи компании се стремят да представят нещо ново, за да завладеят по-голям дял от пазара. Един от подходите е създаването на електрически автомобили, които постепенно набират популярност. Но защо хората трябва да се откажат от това, което са използвали години наред, за да се доверят на тези непознати устройства и да рискуват парите си?

 

Тук ще Ви разкажа за някои основни предимства на електрическите превозни средства спрямо традиционните автомобили, с които всеки редовен потребител на традиционни коли може да се свърже!

1. По-малко движещи се части, по-малко износване

На първо място, за автомобилните потребители е доста очевидно, че един типичен двигател с вътрешно горене има стотици движещи се части, които се нуждаят от редовна поддръжка или подмяна, защото са склонни към износване, нали? Това включва много различни системи в автомобила като трансмисията, изпускателната система, множество ремъци, маркучи и така нататък...

Но при електрическите превозни средства (EVs), механиката им е фундаментално различна. Те имат по-малко движещи се части, и дори тези части не изискват толкова честа поддръжка. Тези автомобили са основно изградени от електрически мотори и батерии, които издържат много по-дълго, освен това имат множество електронни платки и софтуери за управление, но те не са нашият фокус сега.

2. Няма смяна на масло

Една от най-честите и регулярни задачи за поддръжка на обикновен автомобил е смяната на маслото, което е от съществено значение за смазването на движещите се части в двигателя с вътрешно горене. И, както всички знаят, маслото трябва да се сменя на всеки няколко хиляди километра, в противен случай тези движещи се части, за които говорихме, ще се износят още по-бързо и ще трябва да ги смените по-рано. Да не говорим за тъмния, задушаващ облак, който ще се появи зад вас след известно време, ако пренебрегнете това. А що се отнася до електрическите превозни средства, защо биха имали нужда от двигателно масло, ако нямат двигател, нали?

3. Намалено износване на спирачките

При традиционните автомобили спирачките обикновено са отговорни за спирането на автомобила и понасят цялото му тегло. При електрическите превозни средства, благодарение на новите им високотехнологични решения (които не са чак толкова нови!), те могат да преобразуват кинетичната енергия на автомобила в електричество и да я съхраняват в батерията чрез своите регенеративни спирачни системи. По този начин спирачните накладки се използват по-рядко и издържат по-дълго, което означава, че честотата на поддръжка и разходите са по-ниски в сравнение с автомобилите с двигател с вътрешно горене.



4. Няма поддръжка на изпускателната система

Това е доста очевидно. Изпускателната система в автомобилите с двигател с вътрешно горене е отговорна за изхвърлянето на продуктите от горенето и с времето може да корозира и да се повреди, което води до скъпи ремонти. Електрическите превозни средства, които не отделят никакви емисии, нямат изпускателни системи, така че няма нужда да се притеснявате за поддръжка или подмяна на тази система.

5. Опростени охлаждащи системи

Автомобилите с двигател с вътрешно горене имат сложни охлаждащи системи, които поддържат двигателя на оптимална работна температура. С радиатори, водни помпи, термостати и охладителна течност, които изискват периодична поддръжка, трябва да бъдете много внимателни с тези системи, иначе ще Ви очаква голям ремонт. Но при електрическите превозни средства такива системи няма. Всичко се свежда до двигателя с неговите цилиндри, горене на горивото и други свързани компоненти, които отсъстват при електрическите автомобили по очевидни причини.

6. По-дълъг живот на батерията с минимална поддръжка

Както вече споменахме, основната разлика между електрическото превозно средство и традиционния автомобил е огромната батерия и няколко електромотора (да не забравяме софтуерите и интелигентните системи!). Едно от най-големите притеснения на потенциалните купувачи на електромобили е колко дълго ще издържи батерията и кога ще има нужда от ремонт или подмяна. Но, честно! Хайде сега! Когато си купувате телефон или лаптоп, колко сте загрижени за това колко дълго ще издържи батерията? Вероятно дори не знаете колко дълго ще издържи, защото знаете, че е направена да издържи години, стига да не я повредите сами (съзнателно или не!). Батерията на електромобила е същата – повечето компании Ви дават няколко години гаранция за поддръжка и дори за подмяна, така че няма нужда да се притеснявате за това. Единственото, което трябва да знаете, е как да я поддържате правилно, както се грижите за батерията на телефона си (например да не го оставяте включен през цялата нощ, поне така беше преди). Трябва да се научите как правилно да зареждате и поддържате батерията, като не я оставяте да пада под 20% или да надвишава 80% от капацитета си. 

7. По-ниски общи разходи за поддръжка

Когато съберем всички предимства — по-малко движещи се части, липса на смяна на масло, по-малко износване на спирачките, липса на поддръжка на изпускателната система и опростени охлаждащи системи — става ясно, че електрическите превозни средства имат значително по-ниски общи разходи за поддръжка (до 50% по-малко) в сравнение с автомобилите с двигател с вътрешно горене. През целия живот на автомобила това може да доведе до значителни спестявания за собственика.

Но не става въпрос само за разходи и пари, нали? Много хора обичат да чуват рева на двигателя и звука на ауспуха, когато натиснат газта, и харесват всички възможности за тунинг на любимия си спортен автомобил, като са готови да похарчат, колкото е нужно за тях. Така че, всичко зависи и от вкуса, и предпочитанията на купувача. Ако търсите удобен и нискоразходен автомобил за ежедневни пътувания от точка А до точка Б, трябва да обмислите покупката на електрически автомобил. За това ще говорим в друга статия.

Остави коментар